آرشیو اخبار

یکشنبه, 03 آذر 1398 ساعت 06:14

افزایش ۱۵ درصدی تولید محصولات شیلاتی/بومی سازی تجهیزات پرورش ماهی در دریا

عبدالحی گفت:در سال ۹۷میزان تولید آبزیان یک‌میلیون و ۲۶۲ هزار تن بود که از برنامه ششم توسعه جلوتر بودیم امسال هم ۱۰ تا ۱۵ درصد به رقم سال قبل اضافه می شود.

حسین عبدالحی در رابطه با توجه دولت به آبزی‌پروری اظهار کرد: در سال‌های اخیر دولت نگاه ویژه‌ای به مباحث شیلات، مخصوصاً آبزی‌پروری داشته و وزیر جهاد کشاورزی در سفرهای استانی غالباً از یک یا دو طرح آبزی‌پروری رونمایی یا بازدید می‌کند.
وی افزود: در حال حاضر صنعت شیلات و آبزی‌پروری جایگاه خوبی در کشور دارد و تمام ۳۲ استان کشور در این زمینه فعالیت دارند.
معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به میزان تولید و پرورش آبزی در دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: در سال ۹۱ میزان تولید آبزی‌پروری ۳۳۸ هزار تن بوده که در سال ۹۷ به ۴۸۹ هزار تن رسیده است.
وی افزود: در پرورش ماهیان گرمابی از ۱۶۷ هزار تن در سال ۹۱ به حدود ۲۰۰ هزار تن در سال ۹۷ رسیده است و در پرورش ماهیان سردآبی هم از ۱۴۰ هزار تن در سال ۹۱ تا حدود ۱۷۰ هزار تن در سال ۹۷ افزایش تولید داشته‌ایم.
عبدالحی در ادامه در رابطه با میزان افزایش تولید میگو تصریح کرد: میزان تولید میگو از ۱۲ هزار تن در سال ۹۱ به ۴۷ هزار تن و میزان تولید و تکثیر ماهیان خاویاری از ۵۰۰ تن به حدود ۲ هزار و ۸۰۰ تن در سال ۹۷ رسیده است، همچنین تولید ماهیان زینتی از ۱۸۰ میلیون قطعه به ۲۴۱ میلیون قطعه افزایش‌یافته است.
معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران در زمینهٔ پرورش ماهی در دریا اذعان کرد: مطالعات تکمیلی این طرح انجام‌شده و در خصوص نقاط توسعه‌ای در دریای خزر، خلیج‌فارس و دریای عمان با مشاورین داخلی مشورت کردیم.
وی تاکید کرد: عربستان سعودی برای پرورش ماهی در دریا مبلغی حدود ۲ میلیون دلار به فائو پرداخت کرد و این کار توسط سازمان خواروبار جهانی برای کشور سعودی انجام شد، درحالی‌که ما با شرکت‌های داخلی کار را پیش بردیم و تنها با مشاورین و کارشناسان بین‌المللی در این زمینه تبادل‌نظر کردیم.
عبدالحی با اشاره به این نکته که برای پرورش ماهی در دریا نیازمند کمک دولت هستیم، عنوان کرد: با توجه به تغییرات اقلیم و کمبود منابع آب شیرین، رویکرد ما پرورش ماهی در دریاها و آب‌های شور بود که این کار را انجام دادیم اما نیازمند برخی حمایت‌ها از سوی دولت هستیم تا با مجوزهایی که در زمینهٔ پرورش ماهی در قفس صادرشده بتوانیم گام بلندی در جهت تولید برداریم.
وی افزود: بخش خصوصی هم به پرورش ماهی در دریا ورود پیداکرده و امیدواریم تا ۲ سال آینده میزان تولید در این بخش افزایش چشمگیری داشته باشد.
معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران در رابطه با بومی سازی تجهیزات پرورش ماهی در دریا خاطرنشان کرد: پرورش ماهی در دریا یک روش آبزی‌پروری است که نیاز به دانش و تکنولوژی دارد که این دانش و تکنولوژی هم نیازمند بومی‌سازی است و در شمال و جنوب کشور چند کشور این دانش را بومی‌سازی کردند و سازمان شیلات به این طرح بسیار امیدوار است.
وی افزود: این نوع پرورش ماهی، اقتصادی و سودآور است و سازمان شیلات ایران کاملاً به دنبال بومی‌سازی و پیش برد این نوع تولید است.
عبدالحی با اشاره به لزوم تکثیر بچه‌ماهی در داخل کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر بچه ماهی برای پرورش وارد کشور می‌شود اما زمانی که کار پرورش ماهی در قفس به مرحله بهره‌برداری انبوه برسد دیگر توجیهی برای واردات بچه ماهی وجود ندارد و باید در داخل تکثیر شود.
وی با اشاره به میزان افزایش تولید آبزیان در سال ۹۸ گفت: در سال ۹۷ میزان تولید آبزیان یک‌میلیون و ۲۶۲ هزار تن بود که از برنامه ششم توسعه جلوتر بودیم امسال هم ۱۰ تا ۱۵ درصد به رقم سال قبل اضافه خواهد شد.
معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران افزود: در تولید میگو هم با توجه به بیماری که در گمیشان اتفاق افتاد پیش‌بینی می‌کنیم به ۴۷ هزار تن تولید در سال گذشته برسیم و تاکنون هم بیش از ۳۴ هزار تن برداشت میگو داشته‌ایم.
منبع:اگروفود نیوز

خواندن 4719 دفعه

بانک محصولات و خدمات

نزدیک ترین سمینار/نمایشگاه

نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری 98 (24 الی 27 دی ماه 1398)

تاریخ شروع: سه شنبه 98/10/24 تاریخ پایان: جمعه 98/10/27 محل برگزاری: نمایشگاه بین‌المللی تهرانآدرس: تهران، بزرگراه چمرانتلفن: 021-21912427 خانم رزاق زاده برگزار کننده : 021-21912427 خانم رزاق زاده وب سایت : http://www.iranagrishow.ir/teh/fa...

چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران سبز تهران 98 (22 الی 24 فروردین ماه 1398)

تاریخ شروع: پنج شنبه 98/01/22 تاریخ پایان: شنبه 98/01/24 محل برگزاری: نمایشگاه بین‌المللی تهران آدرس: تهران، بزرگراه چمران وب سایت: khazareurasia.ir تلفن: 88741913-88760725-021 فکس: 88760725 -021 برگزار کننده : شرکت نمایشگاهی خزر اوراسیا 021-88741913-88760725 ، khazareurasia@gmail.com

ششمین دوره نمایشگاه روزهای سبز بندرعباس 97(15 الی 19 بهمن ماه 1397)

تاریخ شروع: دوشنبه 97/11/15 تاریخ پایان: جمعه 97/11/19 زمان بازدید: 17 الی 22 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی بندرعباس آدرس: بندرعباس- بلوارجمهوری -سه راه جهانبار- محل برگزاری نمایشگاه ها وب سایت: bie-bnd.com تلفن:...

چهاردهمین دوره نمایشگاه گل و گیاه، نهال و تجهیزات گلخانه ای شیراز 97 (1 الی 5 بهمن ماه 1397)

تاریخ شروع: دوشنبه 97/11/01 تاریخ پایان: جمعه 97/11/05 زمان بازدید: 16 الی 21 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی شیراز آدرس: شیراز، شــهرک گلسـتان، بلوار دهخــدا،شــــرکت نمایشــــگاه های بین المللی استان فـارس وب سایت: agropars.com تلفن:...

نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری (21 الی 24 دی ماه 97)

نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری 97 (21 الی 24 دی ماه 97)   محل برگزاری: محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران تاریخ شروع: جمعه...

«
»

جدیدترین آگهی ها

پربیننده ترین آگهی های اشخاص

پربیننده ترین آگهی های شرکت ها

آمار بازديد

كل بازديد ها 8275531

آماربانک محصولات و خدمات

تعداد 3643 آگهی و 322 مجموعه در بانک محصولات و خدمات وجود دارد.