آرشیو اخبار

دوشنبه, 04 دی 1396 ساعت 21:30

کشت انتظاری حبوبات دیم برای نخستین بار در استان زنجان

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، از کشت انتظاری و پاییزه حبوبات دیم برای نخستین بار در استان خبر داد.

«حسین عامری» با اشاره به افزایش 30 درصدی عملکرد حبوبات در کشت انتظاری و پاییزه، اظهار کرد: ارتقای بهره‌وری و یا به عبارتی افزایش تولید در واحد سطح و کاهش هزینه‌های تولید، از سیاست‌ها و اولویت‌های حوزه کشاورزی استان زنجان بشمار می‌رود و دستیابی به این مهم در حوزه تولید حبوبات، با توسعه کشت‌های «پاییزه» و کشت «انتظاری» امکان‌پذیر است.
این مسئول با اشاره به مرسوم بودن کشت بهاره و سنتی حبوبات در استان زنجان، ادامه داد: عملکرد حبوبات از جمله عدس و نخود در کشت‌های بهاره و سنتی به‌علت کوتاه بودن دوره رشد، پائین بوده و بارندگی‌های پاییزه در این روش از دسترس خارج می‌شود. در کشت پاییزه نیز که به صورت عمده اوایل مهرماه تا اواسط آبان‌ماه انجام می‌شود، انتخاب رقم مناسب بسیار حایز اهمیت است.
وی تصریح کرد: در خصوص کشت نخود، کشت رقم «سارال» به کشاورزان توصیه می‌شود، چون از عملکرد مناسبی برخوردار است و دماهای زیر صفر تا منفی 18 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. در کشت انتظاری یا خفته نیز که به صورت عمده از اواخر آبان تا اواخر آذر انجام می‌شود، اطلاع از شرایط آب و هوایی حایز اهمیت است؛ در واقع کشاورزان باید از پایین آمدن دما اطمینان حاصل کرده و مطمئن باشند که احتمال جوانه‌زدن گیاه وجود ندارد.
عامری خاطرنشان کرد: در کشت انتظاری، بذر حبوبات بلافاصله با مساعد شدن شرایط آب و هوایی و در نخستین فرصت کشت می‌شود، طوری که به محض آغاز بارش‌های اواخر زمستان و اوایل بهار، گیاه به تدریج جوانه زده و سر از خاک بیرون می‌آورد.
وی در خصوص کشت بهاره حبوبات تصریح کرد: هر سال اوایل بهار و به دلیل بارش‌های بهاره در مناطق مختلف استان زنجان، امکان وارد شدن به مزرعه وجود ندارد و این موضوع سبب می‌شود که عمده بارندگی‌ها از دسترس خارج شود. در حالی که استفاده حداکثری از بارندگی‌ها، مزیت بزرگی برای کشت انتظاری و پاییزه محسوب می‌شود.
عامری با بیان این‌که نتایج تحقیقات انجام‌ گرفته در مرکز تحقیقات در زمینه کشت انتظاری و پاییزه حبوبات در استان زنجان بسیار رضایت‌بخش بوده است، یادآور شد: «عادل»، «آزکان» و «بیله‌سوار» ارقام نخود و عدس در کشت انتظاری بشمار می‌رود و استفاده از آن‌ها به کشاورزان استان توصیه می‌شود. امسال نیز برای نخستین بار 400 هکتار از اراضی استان به کشت انتظاری و پائیزه نخود و عدس دیم اختصاص پیدا کرده است.
منبع:ایسنا

بازدید 130 بار

بانک محصولات و خدمات

نزدیک ترین سمینار/نمایشگاه

نمایشگاه بین المللی قطر-دوحه در حوزه های غذایی،کشاورزی (19 الی 22 فروردین 1397)

نمایشگاه بین المللی  قطر-دوحه در حوزه های غذایی،کشاورزی،گردشگری، خدمات فنی مهندسی ،لوازم خانگی، منسوجات و چرم و صنایع دستی تاریخ برگزاری: 97/01/19 لغایت 97/01/22مهلت ثبت نام: 96/12/20 برگزار کننده: وزارت...

پنجمین همایش بزرگ فرصت های تجاری در حوزه صنایع غذایی (15 الی 19 بهمن ماه 96)

پنجمین همایش بزرگ فرصت های تجاری در حوزه صنایع غذاییهمزمان با برگزاری نمایشگاه غذایی پرادکسپو روسیه   تاریخ برگزاری: 96/11/15 لغایت 96/11/19تلفن تماس: 09196768933 و  09120981985پست الکترونیکی: iranfair1396@gmail.com

نمایشگاه تخصصی گل و گیاه، ابزار، تجهیزات باغبانی، گلخانه ای گل و گیاه مازندران - قائمشهر (7 الی 11 اسفندماه 96)

نمایشگاه تخصصی گل و گیاه، ابزار، تجهیزات باغبانی، گلخانه ای گل و گیاه مازندران       تاریخ برگزاری:

دومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری - تهران (5 الی 8 اسفندماه 96)

دومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری     تاریخ برگزاری: 96/12/05 لغایت 96/12/08 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی تهران مجری: شرکت مدیریت پروژه های نمایشگاهی - تلفن:...

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی ( ماشین آلات ، نهادها و مکانیزاسیون )- مشهد (3 الی 6 اسفندماه 96)

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی ( ماشین آلات ، نهادها و مکانیزاسیون )   تاریخ برگزاری: 96/12/03 لغایت 96/12/06 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی مشهد مجری برگزاری: شرکت مدیریت پروژه های نمایشگاهی  

«
»

جدیدترین آگهی ها

پربیننده ترین آگهی های اشخاص

پربیننده ترین آگهی های شرکت ها

آمار بازديد

كل بازديد ها 8019324

آماربانک محصولات و خدمات

تعداد 3646 آگهی و 322 مجموعه در بانک محصولات و خدمات وجود دارد.
Our website is protected by DMC Firewall!