آرشیو اخبار

شنبه, 13 آبان 1396 ساعت 10:23

تسهیلات ۱۴.۵ درصدی صندوق توسعه ملی برای احداث واحدهای پرورش قارچ/ تحقق ۵۰ درصدی برنامه سال جاری در تولید قارچ

احداث واحدهای پرورش قارچ خوراکی در کشور تحت پوشش منابع مالی قرار دارد و از صندوق توسعه ملی تسهیلاتی با سود ۱۴.۵ درصد به متقاضیان اعطا می شود تا سرانه مصرف این محصول برای هرنفر از ۱.۳ کیلوگرم فعلی به ۲.۵ کیلو گرم در پایان برنامه ششم توسعه برسد.

غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان داروئی و قارچ خوراکی کشور در بازدید خبرنگاران از مجتمع قارچ ملارد با اشاره به حمایت های مختلف وزارت جهاد کشاورزی برای احداث واحدهای پرورش قارچ، گفت: تامین منابع مالی، صدور مجوزهای فنی و حمایت از متقاضی تا صدور پروانه و تامین و ارتقاء دانش فنی از جمله حمایت های وزارت جهاد کشاورزی برای احداث این واحدها است.
تقوی با اشاره به اینکه احداث واحدهای قارچ خوراکی تحت پوشش تامین منابع مالی و تسهیلات بانکی است، افزود: تسهیلات صندوق توسعه ملی برای احداث واحدهای تولید قارچ ۱۴.۵ درصد است، همچنین تسهیلاتی با سود ۱۵ درصد توسط بانک کشاورزی اعطا می شود که حدود یک تا ۱.۵ سال استراحت دارد. این در حالی است که نرخ سود این تسهیلات در مناطق محروم ۳ درصد کمتر است.
به گفته وی، تولید محصول سالم و اقتصادی کردن واحدهای تولیدی به ویژه تولید محصول سالم در محیط های کنترل شده، یکی از سیاست های  وزارت جهاد کشاورزی است.
مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان داروئی و قارچ خوراکی کشور با بیان اینکه حداقل ظرفیت تولید جهت اخذ مجوز برای احداث واحد تولید پرورش قارچ ۲۲۰ تن در سال است، تصریح کرد: از صدور مجوز برای ۱۰ هکتار احداث واحدهای پرورش قارچ در برنامه سال جاری، مجوز حدود ۷ هکتار آن صادر و از ۱۳ هزار تن افزایش برنامه تولید قارچ، ۶ هزار و ۳۰۰ تن معادل ۵۰ درصد برنامه سال جاری محقق شده است.
تقوی با بیان اینکه بیش از ۵ درصد تولید قارچ مربوط به قارچ صدفی و غیردکمه ای است، عنوان کرد: دستورالعمل قارچ صدفی و خوراکی در غالب ایجاد تنوع در سبد کالا تولید قارچ آماده شده است.
وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت قارچ در کشور ۶۹۴ هکتار و میزان تولید ۱۳٨ هزار تن در سال است، افزود: میزان تولید قارچ در کشور تا پایان برنامه ششم توسعه باید به ۲۰۰ هزار تن برسد.
وی با بیان اینکه سرانه مصرف قارچ برای هر نفر در کشور ۱.۳ کیلوگرم است، بیان کرد: توسط سرانه مصرف قارچ برای هر نفر در اروپا ۴ کیلوگرم و در دنیا ۲.۵ کیلوگرم است و تا پایان برنامه ششم توسعه سرانه مصرف قارچ در کشور باید به ۲،۵ کیلوگرم برسد.
مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان داروئی و قارچ خوراکی با اشاره به اینکه طرح افزایش سرانه مصرف قارچ در کشور با کمک انجمن قارچ تهیه شده و آماده تدوین است ، گفت: متوسل شدن به ابزار رسانه ای و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی قارچ از راهکارهای افزایش سرانه مصرف این محصول در کشور است، همچنین احداث واحد های پرورش باید در غالب زنجیره اقتصادی تولید باشد و تمام مراحل و مواد مورد نیاز از جمله اسپان، کمپوست، تولید قارچ، بسته بندی و صنایع تبدیلی و تکمیلی باید در همان واحد تولید شود.
وی با اشاره به اینکه بحث تولید، صادرات و اشتغال زایی در واحد های پرورش قارچ تامین می شود، تصریح کرد: به ازاء هر واحد ۲۲۰ تنی پرورش قارچ با توجه به میزان مکانیزاسیون،برای ۱٨ نفر اشتغال زایی می شود و سرانه سرمایه گذاری به ازاء هرنفر حدود ٨۰ میلیون تومان است، این در حالی است که سرانه سرمایه گذاری در حرفه های دیگر به ازاء هر نفر حدود ۱۰۰ میلیون تومان است.
تقوی در ادامه اضافه کرد: یکی از مشکلات واحدهای تولیدی این بخش، مالیات بر کمپوست و مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی است که با مراجعه به کمیسیون علمی هیئت دولت قرار است این مشکل برطرف شود.
به گفته وی صادرکننده حرفه ای و تخصصی در این بخش وجود ندارد که برای رفع این مشکل به دنبال جمع آوری بانک اطلاعاتی هستیم.
تقوی هزینه بالای حمل و نقل را از دیگر مشکلات این بخش و چالش بزرگ صادرات قارچ دانست و اظهار کرد: برای رفع مشکل هزینه های بالای هوایی قارچ، مذاکراتی با شرکت های حمل و نقل زمینی در ارتباط با وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است. وی اشاره ای به نتایج این مذاکرات نکرد.
منبع:ایانا

خواندن 363 دفعه

بانک محصولات و خدمات

نزدیک ترین سمینار/نمایشگاه

نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری (21 الی 24 دی ماه 97)

نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری 97 (21 الی 24 دی ماه 97)   محل برگزاری: محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران تاریخ شروع: جمعه...

هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کشاورزی اصفهان 97 (11 الی 14 دی ماه 97)

 هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کشاورزی اصفهان 97 (11 الی 14 دی ماه 97)   محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی اصفهان تاریخ شروع: سه شنبه  97/10/11 (01/01/2019) تاریخ پایان: جمعه 97/10/14 (04/01/2019)وب سایت: isfahanfair.ir...

نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی کشاورزی تاشکند ازبکستان 2018 (30 آبان الی 2 آذر ماه 97)

نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی کشاورزی تاشکند ازبکستان 2018 (30 آبان ماه الی 2 آذر ماه 97)   محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی تاشکند (ازبکستان) تاریخ شروع: چهارشنبه  97/08/30 (11/21/2018) تاریخ پایان: جمعه 97/09/02...

دهمین دوره نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، باغبانی، نهاده ها، آبیاری، آبرسانی، دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی (22 الی 25 آبان ماه 97)

دهمین دوره نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، باغبانی، نهاده ها، آبیاری، آبرسانی، دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی- ارومیه 97  (22 الی 25 آبان ماه 97)   محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی...

هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته ( 15 الی 18 شهریور ماه 97)

هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته - تهران ( 15 الی 18 شهریور ماه 97)   محل برگزاری: نمایشگاه بین‌المللی تهران تاریخ شروع: پنج شنبه  97/06/15(09/06/2018) تاریخ پایان: یکشنبه 97/06/18...

«
»

جدیدترین آگهی ها

پربیننده ترین آگهی های اشخاص

پربیننده ترین آگهی های شرکت ها

آمار بازديد

كل بازديد ها 8087978

آماربانک محصولات و خدمات

تعداد 3646 آگهی و 322 مجموعه در بانک محصولات و خدمات وجود دارد.